Konstnärer i FKG

Inga Arnbäck.jpg

Inga Arnbäck

Teknik: akryl

Hedersmedlem

Rydebäck

Marie-Louise Assarsson.jpg

Marie-Louise Assarsson

Teknik: olja, akryl

Gottorp gård

Håstad 281

225 94 Lund

0704-711 590

marie-louise.assarsson@hotmail.se

www.marielouiseassarsson.se

Eva Blom Huisman

Teknik: Akryl, akvarell, keramik

Brisgatan 22c

262 42 Ängelholm

evablom@telia.com

Marie Bohman2.jpg

Marie Bohman

Teknik: Akryl

Johan Hårds gata 90B

254 54 Helsingborg

marie.bohman@gmail.com

gunilla.jpg

Gunilla Bokedal

Teknik: akryl

Rydebäck, Helsingborg

0703-674 202

gbokedal@gmail.com

Instagram: gunillabokedal

Amie.jpg

Freja Brandstädter Franck

Teknik: ojla och kall vax, enkaustik (varm vax), mixed media

www.instagram.com/freja_b_franck

59%20eva%20c_edited.jpg

Eva Cheadle

Teknik: keramik

Lokvägen 29 E
253 52 Påarp

eva.cheadle@gmail.com

evaslera.se

Ingemar Christersson.jpg

Ingemar Christersson

Teknik: Målningar

Drottninggatan 61

261 46 Landskrona

0708-584390

bichris@live.se

Ingela Dahlgren.jpg

Ingela Dahlgren

Teknik: akryl

Rydebäck
0735-148 045

​ingela@dahlgren.net
www.ingela.dahlgren.se

64 Flood.jpg

Lisbeth Flood

Teknik: akryl

Klövervägen 12A
246 50 Löddeköpinge
0705-095 648

lisabetflood@hotmail.com

46.jpg

Karin Furman

Teknik: skinnkonst 

Larödsvägen 27
254 82 Helsingborg
0730-317 971

karin@fantasygallery.net
www.fur.se

Anneli Gannerup Lassen

Teknik: Akryl, akvarell, olja

S Strövelstorpsvägen 188

254 71 Hasslarp

0705-329783

anngann@me.com

Anita Grenter

Teknik: akvarell, olja

Italiengatan 41
261 34 Landskrona
0738-205 064

anita.grenter@gmail.com

Konst.se

53.jpg

Pernilla Gustavsson

Teknik: akvarell, collage

Sven Tveskäggs gata 31
253 62 Helsingborg
0709-618 987

 info@penello.se
 www.johannapernilla.se

32 Daniela.jpg

Daniela Hallgren

Teknik: Blandteknik

Hjälmshultsgatan 1

254 31 Helsingborg

0760-081028

daniela.hallgren@hotmail.com

36_edited.jpg

Jörgen Hansson

Teknik: olja

 Norden 544
252  79 Helsingborg
0722-838 568

jorgenhansson@hotmail.com
www.jorgenhanssonforfattare.se

Ingrid Holmqvist Nilsson.JPG

Ingrid Holmqvist Nilsson

 

Teknik: Textil

 

Landskrona

ingrid@ingriddesign.se

Instagram: ingriddesign.se

Facebook: Ingriddesign

Monica Hulthén Dahlström nr 5.jpg

Monica Hulthén Dahlström

Teknik 

Krassegatan 9

267 36 Bjuv

0704-421547

sturedahlström43@gmail.com

Carina Edman.jpg

Carina Hyllstam Edman

Teknik:  Akryl / mixed media, Akvarell, Skulptur

Pomeransgatan 46

253 73 Gantofta

carina.i.edman@gmail.com

www.carinaedman.se

54.jpg

Ingrid Idvall

Teknik: akryl

Villatomtsvägen 2 C
252 34 Helsingborg
042-12 33 68
0768-881 582

idvallingrid@gmail.com

Asa Isaksson nr6.jpeg.jpeg

Åsa Isaksson

Teknik: Akryl

 

Nattljusgatan 16

261 72 Häljarp

0706-120 455

asa.isakssons@gmail.com

Instagram: isakssons.art

Gudrun Jander

Teknik: Måleri

Hjärnarpsvägen 35

26675 Hjärnarp

0702-336392

gudrun.jander@ektv.nu

57.jpg

Johan Jangsell

Teknik: akryl

Önneköp
Hörby
0730-479 544

jangsells@hotmail.com

Alicia Jansson

Teknik: akryl

Rydebäck

0768-362014

aliciajansson@gmail.com

Georg Jeppsson.jpg

Georg Jepsson

Teknik: akryl

Aprilvägen 8

365 32 Lessebo

0706-107 378

epost:

jeppsson.georg@telia.com

Gerti Jönsson.jpg

Gertie Jönsson

Teknik: akryl

Intäppan Önneslöv 891
247 98 Genarp
0730-246 011

gertie_jonsson57@hotmail.com

Instagram:
gertiebjornstorp

37_renee karlsson.jpg

Renée Karlsson

Teknik: akryl

Fågelsångsgatan 19

25220 Helsingborg

0706-394124

reneekarlsson1@gmail.com

Instagram: reneekarlsson1

67 Katz.jpg

Monica Katz

Teknik: keramik

Ålstorpsvägen 47
Saxtorp
0763-219 134

katz@brevboxen.se


Facebook: Monicas keramik

Nova Knezievic

Teknik: Akryl

Fontängatan 11

Ramlösa
0707-677387
novaknezevic@gmail.com

Instagram:

nobbykneez

The Deep Blue_Sujatha Kristensen.JPG

Sujatha Kristensen

Teknik: akryl

Bergandsvägen 1

Bunkeflostrand

0733-141 184

creationsbysujatha@gmail.com

www.creationsbysujatha.com

Instagram & Facebook: @creationsbysujatha

72.jpeg

Christin Kristensson

Teknik: olja

Bärnstensgatan 49B
253 61 Helsingborg
0731-822 548

christin.kristensson@gmail.com

Instagram: christinkristensson

51Barbro Landin.jpg

Barbro Landin

Teknik: akvarell

Stinsvägen 18
246 57 Barsebäck
0763-470 300

barlan@hotmail.com

Jannicke Larsson.jpg

Jannicke Larsson

Teknik: akryl

Landskrona

0709-516 733

jannicke.larsson@outlook.com

www.Sund-Art.se

Bluesartisten.JPG

Krister Leiding

Teknik: olja, akvarell

Ohtinsvägen 2 D
273 95 Onslunda
0738-178 785

​kristerleiding@gmail.com

Göran Lundborg.jpg

Göran Lundborg

Teknik: akvarell, mixed media

Slottsgatan 32
211 33 Malmö
046-551 54
0706-810 862

goran.lundborg@med.lu.se

www.lundborgart.dinstudio.se

Bild Karolina Lonn.jpeg

Karolina Lönn

Teknik:Akryl

Helsingborg

0733-944557

karrolonn@hotmail.com

Instagram: Karros__art

14 von Sparr Marie.jpg

Marie Mauritzsson von Sparr

Teknik: akryl

Fröjdenborgsgatan 43
261 38 Landskrona
0703-965 025

spruttan@brevboxen.se

Instagram: gallerimarievs

70 Moen.jpg

Ann Moen

Teknik: akryl, foto

Björkhagsvägen 21
266 55 Vejbystrand
0702-172 866

ann.moen.am@gmail.com
www.annmoen.se

35.jpg

Kerstin Mohlin

Teknik: akryl

Södergatan 55
267 77 Ekeby
0707-321 012

kerstin-mohlin@telia.com

34.jpg

Genowefa (Gina) Morylowska

Teknik: olja

Rönnebergsgatan 59
261 31 Landskrona
0418-152 96

genowefa@maximiliam.com

62 myrbäck.jpg

Madeleine Myrbäck

Teknik: akryl

Lund

myrback.madeleine@gmail.com
www.nouw.com/mmyrback
Instagram: Mmyrback

41 Peter M.jpg

Peter Myrbäck

Teknik: akryl

Helsingborg
0735-053 875

petermyrback56@gmail.comBILDKATALOG    

56.jpg

Birgitta Nilsson

Teknik: akryl

0722-212 090

bimart@telia.com

www.osterlenskatten.se

Lena Nilsson nr 23_edited_edited.png

Lena Nilsson

Teknik: Främst akvarell

Erikstorpsvägen 41 b

261 61 Landskrona

nilssonlema@gmail.com

Monica Norbjer.jpg

Monica Norbjer

Teknik: akryl

Segergatan 2 B
261 45 Landskrona
0702- 060 039

norbjermonica@gmail.com

73 Carina P.jpg

Carina Pihlquist

Teknik: abstrakt blandteknik

Västergatan 5
273 54 Tomelilla
0417-15120
0706-809 097

carinapihlquist@gmail.com
Facebook: carina p art

44.jpg

Harriet Raaf

Teknik: 

Kung kristoffers gata 3A
25234 HELSINGBORG
0735-152 280

 

harriet.raaf@telia.com

June Rydgren 1 Paper.Akvarell_2021-.23 (1).jpg

June Rydgren

Teknik:Akvarell

Sommargatan 33

256 86 Helsingborg

0762-384881

june.rydgren@gmail.com

www.junerydgren.se

Facebook: JuneRydgren

63 Rödin.jpg

Rödin Lars

Teknik: foto, 3D

Sliparevägen 6D
245 35 Staffanstorp
046-25 32 43
0702-895 537

lasse.rodin@icloud.com

www.rodinart.se

8 Sandberg Else-Marie.jpg

Else-Marie Sandberg

Teknik: akryl

Mellangatan 19
261 61 Landskrona
0722-484 645

elsemariesandberg@gmail.com

58 Sigurdson Karin_ny .jpg

Karin Sigurdson

Teknik: olja

Drottninggatan160
254 33 Helsingborg
0705-769 449


karin.sigurdson@gmail.com

www.karinart.se

IngBritt_hemsida.jpg

Ing-Britt Sjöberg

Teknik: Akvarell, olja

Helsingborg
0727-257505

Madeleine Stenström.jpg

Madeleine Stenström 

Teknik: Akvarell

Magistergatan 3

252 45 Helsingborg

madesten@hotmail.com

50 Stjärnfeldt Carina.jpg

Carina Stjernfeldt

Teknik: akryl

Norra Tvärgatan 17
252 68 Helsingborg
0706-809 097

stjernfeldt23@gmail.com

Instagram: carina_stjernfeldt

Facebook: Carinas Art 

4 Sundberg Nils Erik.jpg

Nils Erik Sundberg

Teknik: akryl

Silvåkragatan 15
254 58 Helsingborg
042-15 96 31
0703-233 380

ne.sundberg@telia.com

Gigi Sundelin

Teknik: Akvarell

Bolestad 4810

264 94 Klippan

0707-602744

gigisundelin@hotmail.com

61.JPEG

Gullan Tegnér Larsson

Teknik: olja

Vagnmansgatan 0 C
261 40 Landskrona
0705-591 4024

gullan.tegner@gmail.com

Instagram:lgullan

52 Tisell Anna Birgitta ny.jpg

Anna Birgitta Tisell

Teknik: olja, akryl, textil

Ateljé Fabelkatten
Östergatan 19
273 30 Tomelilla

0739-669 157

annabitisell@gmail.com​​​​​​​​​​​​​​
www.tisell-art.com

Anders Vardam nr 7.JPG

Anders Vardam

Teknik: Måleri, skulptur, design, dioramor

Hedeberga 1208

273 93 Tomelilla

anders@artvardam.se

www.artvardam.se

45 Weidner Anna.jpg

Anna Wiedner

Teknik: akvarell

Glumslöv
0763-123426

anna.wiedner@gmail.com
moodbox.se
Instagram: moodbox_byanna

nr 10.jpg

Ulla Wihlborg

Teknik: olja

Lergatan 1

267 77 Ekeby

0727-279 795

ulla.wihlborg@telia.com

ulla wiren.jpg

Ulla Wirén

Teknik: akryl, akvarell

Storgatan 24
261 31 Landskrona
0739-800  803

ulla.wiren@gmail.com

17%20Wollin-Kulle%20Ulla_edited.jpg

Ulla Wollin-Kulle

Teknik: akryl, akvarell

Egnahemsvägen 2
261 91 Landskrona
0708-748 138

ullawk@gmail.com

Instagram: ulla.wk

20201025_090300.jpg

Ann-Kristin Åback

Teknik: akryl, olja

Bryggaregatan 25
261 51 Landskrona
0733-611 308

abackannkristin@gmail.com

www.artbyannkriss.se

torsten_östergren.jpg

Torsten Östergren

Teknik: olja

Västra Kastlösavägen 12
255 92 Helsingborg
042-22 20 92/ även fax

www.torstenostergren.se